سنگ لاشه

سنگ لاشه، سنگ لاشه ورقه ای، سنگ ورقه ای  از جمله سنگ های پرکاربرد می باشند. بهترین گزینه برای خرید سنگ لاشه، سنگ جعفری است. سنگ یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که انسان برای ساختمان سازی از آن استفاده میکند. سنگ لاشه به همراه گچ و آهک در ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. سنگ لاشه علاوه بر ساختمان سازی در صنعت نیز کاربرد دارد. لوازم آرایشی، حشره کش ها، ساخت سیمان از جمله کابردهای سنگ لاشه میباشد.

تقسیم بندی سنگ ها و ویژگی سنگ لاشه و سایر سنگ ها

در کارگاه های سنگ با توجه به عملیاتی که روی سنگ ها انجام میشود به دو گروه کلی خام و کارشده تقسیم میشوند:

  •  سنگ هاى خام : سنگى که از معدن استخراج مى شود مانند قلوه سنگ که از بستر رودخانه تهیه می شود.

الف) سنگ قُله: به قطعات بزرگ سنگ که از کوه جدا مى شوند سنگ قله مى گويند. اين نوع سنگ ها مستقيماً از معدن سنگ استخراج مى شوند. به سنگ قله، سنگ کوب هم مى گويند.

ب) سنگ لاشه : سنگ هاى ناصافى که به اندازه ى مناسب شکسته شده اند. اين سنگ ها حاصل عمل انفجارند و يا پس از خرد کردن قطعات بزرگ تر به دست مى آيند و ممکن است هر شکلى

داشته باشد.

  •  سنگ هاى کار شده: اگر سنگ خام عملیاتی روی آن انجام بگیرد به آن سنگ کارشده میگویند. انواع سنگ های کار شده به شرح زیر است:

الف) سنگ قواره (شکل گرفته): اگر گوشه هاى تيز سنگ لاشه حذف شوند به آن سنگ قواره مى گويند. اين سنگ نيز مانند سنگ لاشه ممکن است هر شکلى داشته باشد. سنگی است که از سنگ لاشه بدست می آید و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه های معین می گردد از سنگ قواره برای دیوارهای باربر ، جدول .سازی و کف. سازی هایی که نیاز به کمی نما سازی دارن استفاده می شود.

ب) سنگ بادبُر (يا رگ هاى): سنگى است که به صورت تقريباً مکعبى درمى آيد. سطح نماى آن تقريباً مربع يا مستطيل مى شود. سنگی است که با تیشه کاری کاملا شکل منظمی یافته و بویژه یک طرف آن شکل صاف به خود میگیرد. کاربرد این سنگ ها در  ساخت تونل، پل، جدول و سنگ فرش می باشد.

سنگ لاشه

انواع سنگ ها

استخراج سنگ لاشه

روباز و پلکانی بودن بهترین استخراج معدن می باشد. معادنی که به این روش استخراج می شوند به دو دسته کلی تقسیم میشوند.

  • کوپ
  • خردشده

از آنجایی که سنگ لاشه در صنایع ساختمانی و محوطهسازي کاربرد فراوان دارد، جزءگروه دوم محسوب شده، لذا استخراج انتخابی صورت نمیگیرد و سیکل کاري شاملحفاري، آتشکاري و بارگیري است که با دسترسی به بالاترین تراز ماده معدنی و ایجاد پله استخراجی و ایجاد پله هاي بعدي صورت می گیرد. (توضیح کامل روش استخراج توسط مهندس ناظر مقیم باید در طرح اجرائی عملی تهیه و اجرا گردد). ولی به دلیل مسائل زیست محیطی و جنس لایه هاي ماده معدنی میتوان به وسیله چکش هیدرولیکی نسبت به برداشت و استخراج میبایست اقدام نمود.

در حال حاضر وجود قله هاي آزاد در محدوده معدنی امکان کار و تولید مالون و لاشه را بدون نیاز به عملیات آتشباري امکانپذیر میسازد. لیکن جهت تامین خوراك مناسب جهت تهیه لاشه و مالون بهره بردار میبایست سریعا نسبت به بازگشایی سینه کار استخراجی اقدام نماید.

سنگ لاشه، خرید سنگ لاشه، سنگ نما، سنگ ورقه ای، انواع سنگ لاشه، سنگ مالون، سنگ بادبر، سنگ قواره، سنگ لاشه همدان در سنگ جعفری

سنگ لاشه در ویکیپدیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *