سنگ نما

بهترین سنگ نما در ایران + جدول کامل قیمت انواع سنگ نما

آیا شما هم با جستجوی عبارت سنگ نما و قیمت سنگ نما وارد این صفحه شده اید؟

پس با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی های کلی یک سنگ نمای خوب، جدول قیمت انواع سنگ نما در سال جاری و همچنین روش بازدید یا سفارش آنلاین سنگ نما آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: سنگ نما و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

سنگ نما چه اهمیتی دارد؟

امروزه و با گسترش فرهنگ شهرنشینی و ساخت و ساز فراوان برج ها و ساختمان های بلندمرتبه در کوچه ها و خیابان های شهرها، اکثریت مطلق مردم در ساختمان های آپارتمانی و عمدتا با عمر کمتر از ۲۰ سال مستقر شده اند.

یکی از مهم ترین ویژگی های یک ساختمان یا آپارتمان امروزی، سنگ نمایی است که در ظاهر آن ساختمان به کار رفته است.

سنگ نما برای یک ساختمان ویلایی، آپارتمانی یا برج مسکونی در نقش یک لایه ظاهری و مستحکم ایفای نقش می کند و از مهم ترین کاربردهای آن عبارتست از:

سنگ نما به ظاهر ساختمان نمایی زیبا می بخشد

سنگ نما مانع نفوذ رطوبت و آلودگی به قسمت های داخلی ساختمان می شود.

سنگ نما محافظ ساختمان در برابر باران های اسیدی است.

و بالاخره روی قیمت ساختمان بسیار موثر است.

سنگ نما

بهترین سنگ نما باید چه ویژگی هایی داشته باشد

حالا که با نقش و اهمیت حیاتی سنگ نمای ساختمانی آشنا شدید، نوبت به آن رسیده است که درباره ویژگی های یک سنگ نمای خوب صحبت کنیم و به شما بگوییم که بهترین سنگ نما بایستی دارای چه ویژگی هایی باشد.

پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

سنگ نما باید استحکام خوبی داشته باشد

نمای ساختمان به طور مرتب و به صورت روزمره، در برابر باران، باد، طوفان، آفتاب و نور شدید خورشید، سرما،‌ گرما و… قرار دارد و در نتیجه عدم استفاده از یک سنگ نمای خوب، می تواند در میان مدت آسیب های جبران ناپذیری به ساختمان وارد شود.

معماران و مهندسان ساختمانی معمولا سنگ های تراورتن، سند استون و گرانیت را به عنوان سنگ نمای ساختمان توصیه می کنند که هر کدام از آنها زیبایی و ویژگی های خاص خود را دارند.

تراورتن در قیاس با دو نوع سنگ نمای دیگر به نسبت قیمت مناسب تر و مقاومت بیشتری داشته و به علاوه این سنگ به سیمان ساختمان به خوبی حالت چسبندگی داشته و امکان جدا شدن آن ناچیز است.

سنگ نما باید متناسب با محیط انتخاب شود

یکی دیگر از ویژگی هایی که برخی معماران و مهندسان ساختمانی از آن غافل هستند،‌ انتخاب سنگ نمای ساختمان متناسب با شرایط اقلیمی و محیطی ساختمان است.

برای مثال چنانچه یک ساختمان در مناطق سردسیر و کوهپایه ای قرار گرفته باشد، بایستی برای پیشگیری از یخ زدگی سنگ و آسیب وارد شدن به سنگ نما، از سنگ هایی با تخلخل اندک استفاده کرد.

یا مثلا چنانچه در یک منطقه مرتباً طوفان هایی مثل طوفان شن رخ دهد، باید از سنگ هایی با مقاومت بیشتر استفاده کرد تا در اثر ساییدن ناشی از طوفان، به سنگ نما‌ آسیب وارد نشود.

سایر ویژگی های توصیه شده برای سنگ نمای خوب ساختمانی عبارتست از:

 1. در برابر تابش مستقیم نور آفتاب مقاومت خوبی داشته باشد.
 2. مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی داشته باشد.
 3. درجه تخلخل پایینی داشته باشد تا آب و آلودگی به آن نفوذ نکند.
 4. قابلیت برش و صیقلی زیادی داشته باشد.
 5. در برابر باران های اسیدی مقاوم باشد (به طور خاص در شهرهای آلوده)

بیشتر بخوانید: سنگ لاشه قواره و کاربردهای آن

ویژگی های سنگ نمای گرانیت

گرانیت که از دسته سنگ های آذرین است و در بازار کشورمان در رنگ های متنوعی وجود دارد، بافت درشتی دارد و بسیار به چشم می آید.

گرانیت قابلیت مقاومت در برابر آلودگی ها را دارد و به این راحتی ها آلودگی جذب نمی کند.

همچنین از سنگ نمای گرانیت می توان علاوه بر نمای خارجی ساختمان در قسمت های مرطوب داخل ساختمان نیز بهره برد (جاهایی مثل حمام یا توالت).

به این دلیل که سنگ نمای گرانیت به مقدار بسیار کمی متخلخل است و در نتیجه جاذب آب نیست.

ویژگی های سنگ نمای تراورتن

سنگ تراورتن که از دسته سنگ های رسوبی و به صورت لایه لایه است، چسبندگی بالایی به سیمان دارد و در رنگ های سیاه، خاکستری و آبی در بازار موجود است.

ویژگی های سنگ نمای سند استون

سند استون نیز مثل تراورتن جزء سنگ های رسوبی بوده و از ماسه و سایر کانی ها (نظیر سیلیس اکسید آهن و…) تشکیل شده است.

سند استون با نام ماسه سنگ هم شناخته می شود و دارای مقاومت زیادی در برابر جریان هوا است و همچنین جذب آب بسیار پایینی دارد.

چسبندگی این سنگ به سیمان و ملات اندک است و در نتیجه در صورت استفاده از آن به عنوان نمای ساختمان بایستی از گیره اسکوپ سنگ بهره برد.

رنگ این سنگ نیز قهوه ای و زرد می باشد.

دستورالعمل های اجرای نمای ساختمان

برای اجرای مناسب سنگ نمای ساختمان قوانینی وضع شده است که این قوانین و مقررات عبارتند از:

 1. در نماهای سنگی چسبانده شده که وزن نما توسط ملات یا چسب تحمل می‌شود، استفاده از مهارهای مسلح کننده برای نگهداری لرزه‌ای نما اجباری می‌باشد.
 2. در سنگ نما نباید اثرهای ترک خوردگی یا رگه‌های ضعیف به صورت آشکار نمایان باشد. در صورت وجود این مسائل باید سنگ دارای ترک خوردگی را عوض کرد.
 3. تمیز کردن سطح زیرین نما قبل از نما کاری به طوری که از هر نوع آلودگی ( گرد و خاک ، شوره زدگی، دوده گرفتگی ،زنگ فلزات ، باقی مانده های مصالح زیرین و…)
 4. نصب آبچکان و قرنیز‌های شیب دار (شیب به داخل) برای ممانعت از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان.
 5. اجرای همرمان و هماهنگ دیوار چینی در نما در تمام ارتفاع ساختمان.
 6. استفاده از سنگ‌های نمای پر دوام و مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و شرایط نامساعد جوی و محیطی،(نور خورشید، آب و رطوبت) با بافت و شکل مطلوب، بدون ترک خوردگی و خلل و فرج و مهم‌تر این که از نظر قیمت دارای صرفه اقتصادی باشد.
 7. در نماهای سنگی و سرامیکی مهار شده که وزن نما توسط اتصالات و استادهای فولادی تحمل میشود در کنار بازشوی در و پنجره باید از استادهای فولادی اضافی برای مهار نمای سنگی استفاده شود.
 8. در صورت استفاده از سنگ‌های پلاک باید از این سنگ‌ها در برابر رطوبت و یخبندان مراقبت نمود و مواد زاید را از سطح این سنگ‌ها پاک کرده و با استفاده از یکی از این روش‌ها سنگ ها را کاملا به سطح زیرین محکم کرد. لقمه گذاری، پیچ و رولپلاک کردن، نصب سیم، اسکوپ یا قلاب برای اتصال بهتر و محکم‌تر.
 9. سنگ دانه‌ها و به طور کلی مواد اولیه مصرفی در تهیه مصالح به ترکیبات لازم، برای کار نما سازی باید تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی اعم از خاک، گل و لای، ناخالصی‌های معدنی و مواد زاید بوده و در عین حال دارای مقاومت بالا و شکل بافت مطلوب و مناسب باشند. البته آب مصرفی در بتن‌ها و ملات‌ها نیز باید عاری از انواع ناخالصی‌ها باشد.

جدول کامل قیمت سنگ نما

در ادامه جدول قیمت سنگ نمای ساختمان در سال ۹۸ را مشاهده می کنید:

 • تراورتن دودی موج دار: ۱۱۰ هزار تومان
 • تراورتن سفید محلات: ۷۵ هزار تومان
 • تراورتن سیلور تکاب: ۹۵ هزار تومان
 • تراورتن شکلاتی بی موج: ۶۵ هزار تومان
 • تراورتن قرمز آذرشهر: ۷۲ هزار تومان
 • تراورتن کرم شکلاتی موج دار: ۶۰ هزار تومان
 • ستون سنگی کرم: ۲۸ هزار تومان
 • سنگ تراورتن کرم اصفهان: ۴۵ هزار تومان
 • سنگ تراورتن کرم بی موج: ۶۵ هزار تومان
 • کرم بی موج حاجی آباد: ۱۵۰ هزار تومان
 • گرانیت خرمدره: ۵۵ هزار تومان
 • گیوتین تراورتن سفید: ۲۵ هزار تومان

مشاوره و سفارش سنگ نما

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره درباره انتخاب سنگ نمای خوب به صورت ۱۰۰% رایگان و هماهنگی جهت ارسال تصاویر، خرید و ارسال سنگ نمای درخواستی شما، می توانید با شماره های ۰۹۱۲۴۶۰۰۹۴۰ و ۰۹۱۹۳۶۳۳۰۳۸ (سنگ جعفری) در تماس باشید.

پانوشت: سنگ نما، بهترین سنگ نما در ایران، قیمت سنگ نما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نه =